Kniha Cesta kolem dokola vyjde koncem roku 2014 (když to dobře půjde). 
Objednat si ji můžete už teď. Podpoříte tím naše snažení. Knihu do tisku připravujeme sami. Ještě sháníme několik fotografií, které se po cestě ztratily a pak už jen odnést do tiskárny... 

"Deník z cesty kolem Světa, kterou jsme měli to potěšení vykonat od 20. srpna 2004 do 11. listopadu 2006." Jiří Helus, Markéta Simová, Šašek, Zrzavka a Šnek

Tak poj'dme

Kapičky benzinu se smíchaly se vzduchem. Ale tohle nebyla láska na první pohled. Tenhle páreček si nesedl. Chvíli to teda spolu zkoušely. Jakžtakž to vydržely, než je osud vstříknul do válce. Pak na ně začaly tlačit okolnosti pístu. A to bylo moc. K výbuchu je dohnala první jiskřička. V zoufalé touze všechno kolem rozkopat pouze pootočily klikovou hřídelí. No, stejně se nic nestalo. Jediným výsledkem této řízené exploze bylo chvění. Stál jsem totiž na spojce. Maličké Suzuki se chvělo v zácpě na ulici Milady Horákové a já si to vlastně užíval. Každou volnou chviličku jsem snil o cestě Kolem dokola, o cestě kolem Světa která byla přede mnou.

V systematičnosti, která je se mnou srostlá, jako bývá korupce s mocí, jsem s tím samozřejmě počítal a nechal na zácpu dostatečně velký prostor v časovém harmonogramu. Postupovali jsme s Markétou, jako já teď v zácpě, krůček po krůčku, přesně podle plánu. Bylo ráno někdy v červnu a ten den jsme měli naplánováno jedno očkování, návštěvu na Íránské ambasádě a nákup spacáků. Vše jsme dělali s předstihem a pro každý úkon jsme měli naplánovaný i náhradní termín - pro případ . Navíc jsme si o tomto vedli grafický zápis na nástěnce na zdi, kdy za každý splněný krůček jsme vybarvili jedno políčko modře a zvětšující se modrá plocha tak pro nás byla vždy milým hlášením o tom, jak jsme daleko s přípravami.

Jo, hovňajz. Vy, kteří mně znáte, víte a vy ostatní během několika dalších stránek přijdete na to, že takhle to prostě být nemohlo. Předcházející odstavec budiž přijat jen jako možný a pohodlný plán, jak posbírat všechna ta nezbytná razítka, nálepky do pasů, jak si sehnat a připravit potřebné věci, jak ukončit to, co má být ukončeno, a jak si najít čas na rozloučení se vším, co má pokračovat, pro ty, kteří jsou jiní než já a kteří v takovém přístupu neucítí závan nudy předpověditelného, a přesto by se taky chtěli vydat na cestu kolem světa.

Ve skutečnosti Markéta na poslední chvíli dopisovala diplomku a já se trochu živelně a dost chaoticky probojovával ke všem zhora vyjmenovaným věcem a skutkům, jak už to prostě dělám a Existence mi naštěstí držela palce. Tehdy jsem v tom měl již šestatřicetiletou praxi a k probojovávání i slušnou rodovou výbavu. Někdy jsem se u toho vztekal a dost často nestihl navštívit nějakou ambasádu jen proto, že jsem si nepřipočetl k časovému plánu bloumání v koloně. Často jsem se na něco vybodl, protože jsem snil o tom, jaké to bude, až to bude, a tak. Takže je vlastně trochu záhada a nebo důkaz existence Boží, že jsme byli v pátek 20. 8. 2004 v 9:00 ráno připraveni.   

 

Ukázky z knihy CESTA KOLEM DOKOLA, autor: Yakeen J. Helus

Kontakt

Yakeen J. Helus

Yakeen +420 608 407 802
Satya + 420 734 271 003

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode