Mizející ticho LADAKHU

 
 
V nejvyšších horách světa. V těžkých klimatických podmínkách Himalájí,  za mnoho staletí, vytvořili lidé  soběstačnou, nezávislou  civilizaci. Díky specifickým zvyklostem, náboženství a vzájemné spolupráci vytvořili Ladačané laskavou buddhistickou společnost s hlubokými vzájemnými vztahy a komunitním způsobem uvažování. Ještě relativně nedávno dokonce ani nepoužívali peníze.

Většina činností v malých vesničkách je kolektivní, střídají se v pastvě či společně pečují o políčka. O jedinou strategickou surovinu v jejich společnosti, o vodu, se dělí pomocí sofistikovaného, na hodiny rozděleného spravedlivého systému.

Všechen ječmen, který potřebují na dlouhou zimu se naučili vypěstovat během krátkého, ale horkého léta a ještě zbývá dost na Chang - kvašený nápoj.

Chovají odolné yaky a ochotně s nimi šplhají za pastvou do pěti, šesti tisícových výšek.

Nejvyšší duchovní autoritou pro tento národ je Jeho Svatost Dalajlama a celé oblasti se po právu říká Malý Tibet.

Mizející ticho LADAKHU je vyprávění o tom, jak jsme se s touto civilizací setkali my.

Před léty mi učarovala laskavá vlídnost obyvatel malých vesniček mezi vršky obrovských hor. Strohá krása vysokohorské pouště v kontrastu se šťavnatými ostrůvky vesniček s políčky.

Během několika let jsem v severní Indii, ve státě Jammu-Kasmir, v oblasti Ladakh strávil několik měsíců.

Pomáhal jsem stavět známou českou školu v Kargyaku a především dlouhými treky, ale i na motorce Enfield, vlastně stále, objevuji nové tváře tohoto krásného koutu naší planety.

Poslední expedici jsme podnikli v roce 2012 s mojí ženou Satyou Veronikou Helusovou. 

Opět jsme se týdny toulali Himalájemi, několik dní jsme bydleli v rodině našeho koňáka a zažili spoustu dobrodružství, nejen s partičkou oslic, které jsme si najali na jiný trek.

Měli jsme štěstí na lidi, které jsme potkali a také jsme v pořádku přelezli mnoho sedel kolem 5000 metrů nad mořem a na motorce překonali nejvyšší sjízdné sedlo na světě, Kardung La, 5602 m n. m..

V přednášce Mizející ticho LADAKHU pro střední školy se budeme věnovat rozdílům mezi naší, euroatlantickou společností a společností obývající Malý Tibet. Poukážeme na dnes již vzácný, trvale udržitelný způsob hospodaření a budeme Vám vyprávět jak se Ladakh pomalu mění s tím, jak přichází silnice  a s ní náklaďáky a autobusy tam, kde před lety mohli jít jen šikovní koníci.

Přednáška z fotogenických Velehor je doprovázena promítáním mnoha fotografií a několika krátkých  filmů.

Fotografie z nejčerstvější přednášky, v Info-Café Četnická stanice, v lednu 2015, najdeta TADY.

Ukázky z knihy CESTA KOLEM DOKOLA, autor: Yakeen J. Helus

 • 16.07.2014 20:22

  Pákistán. Zemí dlouhých košil

  Pákistán nás přivítal připraveným autobusem na hranicích. Jen jsme museli celý den počkat, až spolucestující narvou tohoto stařičkého malovaného pašáka zevnitř i zvenčí kontrabandem. Dojemné také bylo, jak se o nás postaral pákistánský celník. Před celnicí stála skupinka veksláků a my se s ní...

 • 12.09.2014 19:09

  Srí Lanka. Mezi čokoládovými sirotky

  ... Odložíme si v ordinaci, ta je na terase. Vnější stěny jsou jen sítě proti komárům. Tady se naše cesty dvojí. Jirka odchází mýt špunty (chodící děti od 2 do 9 let) a Markéta se vrhá na škvrňata (2 měsíce až rok a půl). Jirka si připraví 20 triček a kraťasů, pár ručníků a jde na to. Děti se...

 • 12.09.2014 19:14

  Thajsko. Z jedné Asie do druhé

  ... Vyprávění jak ze země krále Miroslava Trasa: Bangkok, Kanchanaburi, Nam Tok, Kanchanaburi, Bangkok. Ulice Bangkoku již třetí den vřely. Přesto všechno jsme se rozhodli probít se z našeho bezpečného hotelového pokoje ve třetím patře ven. Před hotelem byl relativní klid. Zdálo se, že i okolnosti...

 • 23.10.2014 11:32

  Peru

  Události pucallpské aneb Amazonie vol. III. Trasa: Pucallpa, Lodge 16 km od Pucallpy, mnohokrát Yarina. Přirovnání jsou jak učitelé ve zvláštní škole. Jasně, že zplošťují a zjednodušují, ale věci složité a těžko uchopitelné tím činí srozumitelnými. Neberte tedy můj úmysl, vás v jednom z nich...

Kontakt

Yakeen J. Helus

Yakeen +420 608 407 802
Satya + 420 734 271 003

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode